Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
ПРО НОВГОРОДКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Першим декретом Народного Секретаріату про суд була постанова «Про введення народного суду на Україні», затверджена Центральним Виконавчим Комітетом Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів України 4 січня 1918 року. Саме з прийняттям зазначеної постанови починає формуватися система судоустрою, що лягла в основу сучасної судової системи України.
Такого типу суди були розташовані по всіх адміністративно-територіальних одиницях України.
Однак складна обстановка воєнного часу не дала змоги втілити всі раніше прийняті закони в життя. 14 лютого 1919 року Раднарком УРСР видав декрет «Про суд», яким скасував усі судові установи, що діяли на території України (Генеральний суд, судові палати, окружні суди, мирові суди, з`їзди мирових суддів, суди військові, морські, волосні, комерційні), а також усі установи й організації, котрі функціонували при колишніх судових інституціях,- прокурорський нагляд, нотаріат, присяжна і приватна адвокатура, інститути судових слідчих. Цим же декретом затверджено «Тимчасове положення про народні суди і революційні трибунали», яке проголошувало, що вся судова влада на території УСРР належить народним судам, радам (з`їздам) народних судів і революційним трибуналам, а також регламентувало організацію, підсудність, судочинство кожного з цих видів судів. Таким чином, в УСРР відповідно до декрету «Про суд» діяли два види судових органів – народні суди і революційні трибунали. Які існували до судової реформи 1922 року, котра основною ланкою системи визначила народний суд.
Але нова економічна політика вимагала перебудови судової системи, та основою судової реформи стала постанова ВУЦВК від 16 грудня 1922 року яка затвердила «Положення про судоустрій УРСР». Цей документ був майже точною копією «Положення про судоустрій РСФСР» від 30.10.1922 року. Він обумовлював створення народних судів у складі постійних народних суддів, а також визначав єдину систему судових органів: народний суд, губернський суд, Верховний Суд УРСР.
Народний суд, в цей період, був судом тільки першої інстанції. Він розглядав та вирішував карні та цивільні справи. У якості суду першої інстанції він розглядав майже всі кримінальні справи, крім справ про навмисні убивства при обтяжуючих обставинах, розкрадання державного і суспільного майна в особливо великих розмірах, державних злочинів і деяких інших, віднесених законом до ведення вищестоящих судів і військових трибуналів, усі цивільні справи, підвідомчі судовим органам; справи про адміністративні правопорушення, за які судом (суддею) можуть бути застосовані заходи адміністративного впливу. Народний суддя, який діяв одноособово чи разом з двома народними засідателями в народному суді, здійснював свою діяльність у межах визначеного для нього виїзного чи міського району.
Вказаним положенням від 16.12.1922 року встановлено вимоги до кандидатів на посаду народного судді. Ними могли бути незаплямовані в суді громадяни УСРР, які мали право обирати і бути обраними у Ради та не менш ніж дворічний досвід відповідальної політичної роботи в робітничо-селянських громадських, професійних чи партійних робочих організаціях або практичної роботи в органах Радянської юстиції на посадах не нижче народного слідчого. Народні судді обирались на один рік та могли бути переобраними губернськими виконавчими комітетами, за представленням губернського суду чи Наркому юстиції відповідно до відповідності до кількості дільниць чи районів народного суду даної губернії.
У відповідності до положення про судоустрій УРСР 1925 року основною ланкою судової системи, як і раніше, залишався народний суд, який діяв колегіально - у складі народного судді й двох народних засідателів, а у випадках, передбачених законом - одноособово. У зв`язку з тим, щодо «Положення про судоустрій Української РСР» 1925 протягом 1925 - 1929 років були винесені численні зміни, виникла необхідність прийняття нового положення. Воно було затверджене ВУЦВК і РНК УРСР 11 вересня 1929 року. Положення зберігало діючу судову систему - народний суд, окружний суд, Верховний Суд УРСР. Народні судді районів обиралися окружними з`їздами Рад, а в містах пленумами міських рад.
Згідно із законом про судоустрій СРСР, союзних і автономних республік від 16 серпня 1938 року основою судової системи УРСР, як і раніше, залишався народний суд. Кількість народних судів для кожного району встановлювався Радою Народних Комісарів союзної республіки за представленням Народного комісара юстиції союзної республіки.
1939 року утворилася Кіровоградська область.
Судова практика різних періодів життя держави відображає політичний, економічний стан даного періоду, особливості діючого на той час законодавства. Найбільш поширені кримінальні справи у післявоєнний період - про крадіжки колгоспного, державного майна.
За архівними даними одними з найперших суддів були обрані: Самощенко, Коваль М.П., Ємельянов А.І., Свиридов Б.Є.
З 1953 року почав існувати народний суд Новгородківського району;
Згідно з новою Конституцією СРСР прийнятою 7 жовтня 1977 року народні суди в районах були перейменовані в районні народні суди.
1978-1980 роки - народний суд Новгородківського району Кіровоградської області став називатися Новгородківським районним народним судом;
У 1979 році на підставі Указу Президії Верховної Ради Української РСР селище міського типу було віднесено до категорії міст районного підпорядкування.
1981-1993 роки - Новгородківський районний народний суд Кіровоградської області;
Згідно із положенням Закону України «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про судоустрій» прийнятого 24 лютого 1994 року змінилася назва Новгородківського районного народного суду - він став з 1994 року по теперішній час називатися Новгородківським районним судом Кіровоградської області.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України УРСР »Про судоустрій України РСР» від 24 лютого 1994 року № 4017-Х11, опублікованого у Відомостях Верховної Ради України від 28.06.1999 року ст.. 2004, назву « народний суд » було замінено на назву «районні, місцеві суд», внаслідок чого змінились і назва «народний суд Новгородківського району Кіровоградської області» на «Новгородківський районний суд Кіровоградської області».
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «про державну виконавчу службу» та Закону України «про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року № 2056-111, опублікованого в Офіційному віснику України № 46/2000 р. ст..1975 – Державна виконавча служба була відокремлена від судів.
Тому, від Новгородківського районного суду Кіровоградської області відділилися і державна виконавча служба у Новгородківському районі.
На підставі Закону України «Про судоустрій» від 07 лютого 2002 року № 3018-111 ст. 125, Указу Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 «Про державну судову адміністрацію України» була проведена реорганізація в судовій системі та створена Державна судова адміністрація України і її територіальні управління в областях.
Суди області від підпорядкування Управління юстиції в Кіровоградській області відійшли з 29 серпня 2002 року № 3018-111 ст.125, Указу Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 «Про Державну судову адміністрацію України».
Територіальному управлінню Державної судової адміністрації суди області не підпорядковані. Управління створене для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.
До повноважень управління відноситься перевірка в судах організації діловодства, робота зі зверненнями громадян, організація і виконання статистичної роботи суду.
21 червня 2001 року Новгородківський районний суд Кіровоградської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб за адресою: смт. Новгородка, вул. Дзержинського, 126.
07 липня 2005 року суду було надане нове приміщення, яке розташоване в смт. Новгородка, вул. Дружби, 126.
Починаючи з 2005 року, крім кримінальних, цивільних і адміністративних справ, суд почав відправляти правосуддя по розгляду адміністративних справ відносно до Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого назва адміністративних справ, які розглядаються відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, змінилась на нову - «Справи адміністративного провадження».
На теперішній час колектив Новгородківського районного суду Кіровоградської області налічує 1 суддя:
Суддя – Рачкелюк Юрій Васильович (на посаді з 17.12.2001 року);
- 13 державних службовців (керівник апарату суду, заступник керівника апарату суду, помічник голови суду, двоє помічників суддів, головний спеціаліст з інформаційних технологій суду, старший секретар суду, двоє секретарів суду, троє секретарів судових засідань);
- 1 робітник (прибиральниця службового приміщення).